Yamaha R1 od nastanka do danas

Godina je 1998, nova era u industriji motocikala polako hvata zamah. Honda je par godina ranije izbacila CBR900RR model sa kojim je počela revolucija jakih motocikala sa agregatom velike zapremine smeštenih u ramove modela sličnih onih u modelima od 600 ccm.
Yamaha nije čekala da je konkurencija pregazi, 1998. godine izbacuje možemo slobodno reći jedan od najpopularnijih modela današnjice sa kratkim nazivom R1. R predstavlja skraćenicu od ’’racing’’ i napravljen je sa jendom jedinom namenom: da bude najbrži u svojoj klasi. Njegov razvoj do dana današnjeg tekao je ovako:
R1 od 1998. - 1999. godine
1998. godine Yamaha je izbacila novi model YZF-R1. Agregat ovog motocikla vuče korene od Yamaha GENESIS modela, inženjeri iz Yamahe su potpuno redizajnirali agregat sa namerom da naprave kompaktniji agregat koji će moći da stave u manji ram sa namerom da naprave mnogo agilniji agregat. Da bi smanjili dimenzije agregata napravili su novi, uži menjač tako što su podigli nosač brzina u menjaču omogućavajući postavljanje birača brzina ispod nosača, ovaj novi menjač brzina dobio je nadimak ’’složeni menjač’’. Ovaj kompaktniji agregat bio je mnogo kraći omogućavajući da ram i međuosovinski razmak budu mnogo kraći što je činilo da ceo motocikl bude mnogo upravljiviji i lakši. Zadnja viljuška je samim tim mogla biti duža a da se ne poveća međuosovinsko rastojanje koje je iznosilo tada samo 1385 mm. Za napajanje agregata gorivom bila su zadužena četiri karburatora marke ’’kehin’’ sa prečnikom diametra od 40 mm. Prvi agregat novog modela YZF-R1 isporučivao je 140 ks na radilici. Na R1 montirana je prednja viljuška prečnika 41 mm od proizvođača KYB (Kayaba), a za kočenje su bila zadužene duple disk kočnice prečnika 300 mmm sa polu plutajućim diskovima. Instrument tabla bila je električna sa polu dijagnostikujućim sistemom i digitalnim meračem brzine. Izduvni sistem imao je EXUP ventil koji je zadužen za kontrolu protoka gasova pomoću kojeg je motor isporučivao maksimalno dostupnu snagu na svim obrtajima.
Yamaha YZF-R1 1998. godište
1999. godine Yamaha je samo blago redizajnirala R1 model, promene su uglavnom izvršene samo na izgledu motocikla. Redizajnirana je poluga menjača i povećan je hod poluge menjača. Rezerva goriva je smanjena sa 5,5 na 4L, dok je ukupan kapacitet rezervoara ostao nepromenjen (18 litara).
Yamaha YZF-R1 1998. godište
R1 od 2000. - 2001. godine.
2000. godine Yamaha je izvršila niz promena na R1 modelu da bi ga učinila još boljim. Šasija je pretrpela manje promene da bi bila bolja i upravljivija. Yamahin glavni cilj bio je da novi model ’’zategnu’’ a da ga ne redizajniraju. Suva težina motocikla redukovana je na 188 kg.
Ovaj model isporučivao je 127.8 KS na zadnjem točku, maksimalna brzina ostala je nepromenjena (deklarisana je na 270 km/h) ali su iz Yamahe hteli da agregt bude uglađeniji, to jest da isporuka snage bude predvidljivija i ravnomernija. Svetlosna grupa pretrpela je manje promene i farovi su bili malo oštrijeg i agresvinijeg oblika, bočne strane oklopa bile su aerodinamičnije a vetrobran je bio redizajniran u cilju da bolje zaštiti vozača od vetra pri velikim brzinama. Rezervoar i sedište su takođe bili redizajnirana u cilju opuštenijeg polažaja vozača i da bi pružili bolji osećaj na relaciji vozač - motor prilikom vožnje.
Yamaha YZF-R1 2000. godište
Karburatori su takođe pretpeli promene u cilju da pruže agregat pruži bolji odziv na gas, naročito pri niskim obrtajima pa sve do visokih obrtaja i do blokade koja je na ovom modelu bila na 11 750 obrtaja. Radilica na ovomo modelu u odnosu na prethodne bila je lakša, takođe na ovom modelu upotrebljen je i novi način podmaziavnja pomoću kojeg je smanjena buka agregata i povećana izdržljivost. Menjač je dobio dužu prvu brzinu i rešen je problem sa menjačem koji su imali prethodni modeli.
Yamaha YZF-R1 2001. godište
R1 od 2002. - 2003. godine
Na ovom modelu ubačeni su injektori umesto karburatora, na agregatu najveća novina bilo je korišćenje cilindara od legure visokog silicijumskog sadržaja koji sadrži magnezijum pomoću kojeg je smanjena distorzija izazvana toplotom, pomoću ovog sistema je smanjena potrošnja ulja. R1 je dobio i novi ’’deltabox III’’ ram, koji je zahvaljujući svojoj hidroizolacionoj konstrukciji smanjio ukupan broj zavarenih delove okvira. Ove promene na ramu donele su veću krutost rama 30% veću u odnosu na prethodni ram. Sistem za hlađenje redizajniran je radi boljeg hlađenja i kompaktnosti. Izduvni sistem je promenjen sa 4 u 1, na 4 u 2 u 1. Rep motora je takođe pretrpeo promene i zadnje svetlo izvedeno je u led varijanti.
Yamaha YZF-R1 2002. godište
R1 2004. - 2005. godine
R1 je 2004. godine pretrpeo veće promene. Prvi put na ovom modelu ubačeni su asupusi ispod sedišta, zatim su radijalne kočnice postale sastavni deo opreme i najbitnija stvar koju je novi model dobio bio je ’’ram-air’’ usis vazduha. Promenjena je i geometrija motora da bi se smanjilo propinjanje na zadnji točak. Suva težina motocikla smanjena je na 172 kg, sastavni deo opreme postao je i amortizer upravljača. Sa promenom geometrije motocikla, te ugrađenimstabilizatorom upravljača novi R1 postao je stabiliniji i eliminisana je tendencija ’’igranja’’ prednjeg kraja motocikla prilikom jakih ubrzanja. Maksimalna deklarisana brzina povećana je na 288 km/h.
Yamaha YZF-R1 2005. godište
R1 2006. godine
Za 2006. godinu zadnja viljuška produžena je za 20 mm da bi se smanjila nestabilnost prilikom ubrzanja. 2006. godine Yamaha je izbacila i limitiranu verziju u originalnim trkačkim bojama povodom 50 godišnjice.
Yamaha YZF-R1 limited edition 2006. godište
R1 2007. - 2008. godine
Yamaha je 2007. godine odlučila da predstavi potpuno novi model R1. Napravljen je potpuno novi redni četvorocilindrični agregat, sa ovim agregatom Yamaha se vratila konvencionalnom pravljenju agregata sa 4 ventila po cilindru umesto 5 ventila koliko se koristilo na modelima GENESIS generacije agregata. Na ovom modelu se našao i YCC-I (Yamaha Chip Control Intake) elektronski sistem promenjljive dužine preko kojeg ulazi vazduh u injektore. Ovaj model dobio je ’’fly by wire’’ sistem, to jest umesto sajle koja je predstavlja vezu između ručice gasa i agregata postavljen je elektronski sistem koji putem senzora i žica u odnosu na položaj ručice otvara leptire na karburatorima ili dozvoljava injektorima veći protok goriva. Zatim je novi R1 dobio i proklizavajuće kvačilo, potpuno novi ’’deltabox’’ ram i novu zadnju viljušku. Za kočenje su bile zadužene radijalne kočnice sa diskovima prečnika 310 mm i kočionim čeljustma sa šest klipića. Snaga je iznosila 156.7 KS na mereno na zadnjem točku pri 10 160 obrtaja.
Yamaha YZF-R1 2008. godište
R1 2009. - 2014. godine
2009. godine Yamaha opet izbacuje potpuno novi R1 koji će sadržati u sebi dosta tehnologije sa MotoGP motocikla. Za početak agregt je dobio potpuno novi raspored paljenje u koje su radilice za 90° postavljene jedna u odnosu na drugu, ovim rasporedom radilica dobija se takozvani ’’bing-bang’’ agregat. Karakterisika ovog agregata je takva da se slično ponaša kao V4 agregat, cilj je bio da se dobija snaga na niskim i srednjim obrtajima kao kod V2 motora a da se zadrži snaga na visokim obrtajima karakteristična za redni četvorocilindraš. Što se elektronskih pomagala tiče ovaj model je dobio 3 mape kontrole proklizavanja pomoću kojih je vozač mogao da bira mapu sa kojom je redukovana snaga.
Yamaha YZF-R1 2009. godište
Do 2014. godine R1 model je uglavnom ostao isti, osim što su oklopi dobijali za nijansu drugačiji oblik.
Yamaha YZF-R1 2012. godište
R1 2015. - 2017. godine.
Posle nekoliko godina bez značajnijih promena na R1 modelu Yamaha je 2015 rešila da izbaci potpuno novi R1. R1 je bio drugačiji u svako smislu. Oklopi i izgled motocikla su potpuno promenjeni i R1 iz 2015. godine neopisivo podseća na MotoGP M1 Yamahu, farovi karakteristični za sve prethodne modele R1 su izbačeni i posavljena su dva manja okrugla fara u led tehnologiji. Ono što još upada u oči na ovom modelu je veliki otvor na prednjem delu motocikla za usis vazduha direktno u agregat. U Yamahi su rešili da novi R1 stave na ’’dijetu’’ pa je ukupna težina sa svim tečnostima pala na 199 kg. Ovaj model dobio je i mnogo eklektronskih dodataka kao što su: sofisticirana kontrola proklizavanja sa 3D senzorima, kontrola propinjanja na zadnji točak, antiblok kočnice, kontrola startovanja motocikla namenjena za brze startovanje, kvik šifter. Ovaj model je prvi od svih u ovoj klasi koji poseduje kontrolu proklizavanja. U agregatu je smanjena dužina hoda klipa, povećan je airbox. U standradnom paketu R1 dolaze i magnezijumski točkovi.
Yamaha YZF-R1 2015. godište
Uporedno sa ovim modelom predstavljen je i R1M, verzija koja isporučuje nešto više snage nego standardni R1.
Maksimalna deklarisana snaga na ovom poslednjem predstavljenom modelu R1 iznosi 200 KS pri 13.500 obrtaja.
Yamaha YZF-R1 2017. godište

Praktični saveti kako pripremiti motor za zimski san
Usled vremenskih uslova koji u z... Detaljnije »