Nova pravila u WSBK od 2018. godine
Svetski superbajk šampionat poslednjih godina postao je nezanimljiv, nije toliko nezanimljiv sam po sebi već je problem što su se dve ekipe i četiri vozača izdvojili od ostalih.
Kawasaki i Ducati otišli su dva koraka dalje od ostatka timova i to je postao veliki problem za organizatore jer za razliku od MotoGP klase gde se bori i po 5-6 vozača za pobedu u superbajku se slovo svelo na samo dva imena Džonatana Reu i Čaz Dejvisa. Iz tog razloga su organizatori rešili da promene tehnička pravila ne bi li učinili šampionat zanimljiviji i napravili konkurentnije takmičenje. Pravila koja će se uvesti već sledeće godine više su tu da sputaju vodeće ekipe nego da pomognu svim ekipa.
Prva i najudarnija promena je ta da se uvodi limitirani broj obrtaja preko kojeg agregati neće smeti da pređu. Ova promena trebalo bi da smanji performanse i približi timove jedne drugima. Slično pravilo bilo je korišteno prethodnih sezona, postavljani su restriktori vazduha na ulazu u leptirasta tela. Ova promena najviše je bila pogodila Ducati.
Po svemu sudeći limitator broja obrtaja ovaj put najviše će pogoditi Kawasaki.
Organizatori recimo hoće Kawasakiju da smanje maksimalan broj obrtaja, Yamahi i Apriliji povećaju i tako uspostave ravnotežu i učine šampionat zanimljivim. Algoritam za to koliko će kome umanjiti a koliko kome povećati broj obrtaja tek treba da se ustanovi. Ukoliko neki prozivođač počne da dominira maksimalan broj obrtaja mu se smanjuje za 250 a ukoliko se loše plasira povećava mu se za 250. Kalkulacije će se vršiti svake tri runde takmičenja i na osnovu toga će se određivati da li nekom treba da se spusti ili poveća broj obrtaja.
Sledeće pravilo koje se uvodi je slično kao što je u MotoGP iju bilo povlastica za neke ekipe, sti što će se u superbajk klasi ovo pravilo malo drugačije koristiti. Timovi koji pobeđuju i koji su često na podijumu dobjaće bodove i kad sakupe određeni broj bodova biće im zabranjeno da koriste nove delove i da poboljšavaju motor u toku sezone.
Po pravilu prvo će se ukidati poboljšanja koja su najskuplja za razvoj, na ovaj način po rečima organizatora privatni timovi bi trebalo da se približe fabrički ekipama. Još jedna ’’dobra’’ stvar po rečima organizatora je ta da će timovi trošiti manje para na razvoj motocikla.
Da li sva ova pravila imaju smisla? Izgleda da ova pravila nisu tu da približe timove jedne drugimma već da uspore dominantne ekipe kao što je u ovom slučaju Kawasaki. Ovim pravilom najviše će biti pogođeni Ducati i Kawasaki, ove dve ekipe vredno rade i imaju zaleđinu fabrike i nisu one krive što se trude više od ostalih (moramo izuzeti i Yamahu iz ovog pošto se i oni trude iako rezultati to još ne pokazuju).
Superbajk klasa je bila i više nego uzbudljiva do pre par godina kada su organizatori pogrešili i dozvolili timovima da previše unapređuju motocikle. Kada je klasa prvobitno osnovana krajem osadesetih godina prošlog veka imala je za cilj da se u klasi takmiče serijski motocikli sa blagimm promenama koje skoro uopšte nisu uključivale promene na agreagatu, za zanimljivost šampionata možda bi bolje bilo da se motoickli približe serijskim čime bi vođenje ekipe bilo daleko jeftinije i primamljvije za mnoge fabrike i timove. Ako pogledamo recimo Britansko superbajk prvenstvo gde se svaki vikend po 7-8 vozača bori za pobedu vidimo da šampionat može da bude veoma zanimljiv.
Da li će ova nova pravila učiniti trkanje zanimljivijim i jeftinijim, ostaje nam da vidimo sledeće godine.
Moto trkom ``Nagrada Srbije - Kraljevo 2016`` nastavlja se šampionat
Na stazi Beranovac kod Kraljeva ... Detaljnije »