Zašto je novo Dukatijevo zakrilce razbesnelo ostale?

I mada je žalba protiv Dukatija odbačena, jasno je zašto se rivali italijanskog tima žale.
Ceo slučaj se vrti oko zakrilca na zadnjem delu, ispred zadnje gume. Prvo ga je isprobao Danilo Petruči, a onda su ga na trci u Kataru koristili kako sam Petruči, tao i njegove klupske kolege Andrea Dovicizo i Džek Miler.
Dukati je branio legalnost ovog dela, navodeći da se radi o načinu za hlađenje pneumatika, ali tako ne misle drugi timovi. Oni su mišljenja da zakrilce stvara aerodinamički potisak, što ga čini nelegalnim prema aktuelnim pravilima.
Najglasniji u prigovorima je bio Masimo Rivola, novi izvršni direktor Aprilijinog tima, čovek sa preko dve decenije iskustva u Formuli 1, gde je radio za Minardi, Toro Roso i Ferari.
Početkom ovog meseca, nekoliko dana pre starta sezone, tehnički direktor “premijerne klase”, Deni Oldridž, poslao je timovima dopis koji se odnosi na dodatke poput ovog. Prema ranijim verzijama regulativa, ovakvo rešenje bi moglo da se koristi isključivo na trci voženoj u vlažnim uslovima. Međutim, nova pravila su otvorila vrata upotrebi ovakvih dodataka i u suvim vremenskim uslovima. Dukati je naveo da u tom slučaju, dodatak može da se koristi za hlađenje pneumatika.
Međutim, u očima drugih proizvođača, zakrilce ima aerodinamičke benefite. Treba naglasiti da se Jamaha nije mešala u ovaj slučaj, jer je i sama koristila sličan dodatak na prošlogodišnjem finalu sezone u Valensiji.
Sam Rivola je naročito naglasio da zakrilce stvara aerodinamički potisak.
Pre nego što je uložen zvanični prigovor, Rivola i Brivio, šef Suzukija, su kontaktirali generalnog direktora Dukatija, Điđija Dalanju i obavestili ga da će se žaliti. I to su uradili, svesni da će na prvoj instanci žalba biti odbačena, ali ubeđeni da će žalbeno veće svetske federacije (FIM) usvojiti njihov prigovor.
“Želeli smo jednom za svagda da razjasnimo situaciju”, rekao je Brivio.
Za Apriliju, Suzuki, Hondu i KTM, razlozi koje je Dukati naveo za stavljanje ovog dodatka su prepuni suprotnosti. Skeptični su jer temperatura staze u Kataru nije dostigla 25 stepeni, pa je veći izazov bilo dovoljno zagrejati pneumatike, a ne hladiti ih.
Ostali proizvođači su svesni koliko je svaki gram dodatne težine ključan za jedan MotoGP motocikl, pa su ubeđeni da je pomenuti dodatak morao imati dovoljan efekat da bi ga Dukati stavio na mašinu.
Saopštenje FIM-a očekujemo u narednim danima.

Moto trkom ``Nagrada Srbije - Kraljevo 2016`` nastavlja se šampionat
Na stazi Beranovac kod Kraljeva ... Detaljnije »