Martin pobedio u Indoneziji, Bastijanini i Markes bez poena u nedelju

Postavi na
30.09.2024.

Lider MotoGP šampionata, Horhe Martin, vodio je od početka do kraja na haotičnoj trci za veliku nagradu Indonezije, pošto je drugo mesto Pedra Akoste u jednom trenutku bilo ugroženo mogućom kaznom zbog pritiska u gumama.

Nakon što je u subotu ispao iz sprinterske trke i poklonio pobedu svom glavnom rivalu za titulu Frančesku Banjaji, Martin je dominirao na glavnoj trci.

Vozač Pramac tima je vodio svaki krug od starta i pobedio vozača Tech3 GASGAS Akostu za 1,4 sekunde u trci koja je, za sada, povećala njegovo vođstvo u šampionatu na 21 bod u odnosu na Banjaju.

Međutim, Akosta se našao pod istragom zbog mogućeg kršenja pravila o pritisku u gumama, što je moglo da mu donese kaznu od 16 sekundi.

Da se to dogodilo, Banjaja bi završio na drugo mesto, čime bi Martinovo vođstvo spalo na 17 bodova. Na sreću lidera šampionata, mladi Španac je prošao bez kazne.

Nade za titulu Eneje Bastijaninija i Marka Markesa više nisu tako dobre, nakon što je prvi pao sa trećeg mesta dok je postavljao najbolji tempo trke, dok je španski as pretrpeo tehnički problem.

Sa startne linije, Martin je došao u prednost ispred Bastijaninija i Akoste, dok se Banjaja oporavio od lošeg starta i zadržao četvrto mesto ispred Markesa.

U krivini 3, gomilanje koje je pokrenuo Džek Miler je iz trke izbacilo Hondinog Luku Marinija, Aleksa Markesa iz Gresinija i Aprilijinog Aleša Espargara. Nisu preduzete dalje radnje u vezi sa incidentom nakon istrage od strane redara.

Banjaju su na kraju prvog kruga prošli Franko Morbideli i Marko Beceki, čime je šampion pao na šesto mesto, dok je Akosta prošao Bastijaninija krivini 16, dva kruga kasnije.

Poslednje preticanje donelo je Martinu prednost od 1,3 sekunde, dok su se dva fabrička vozača Ducatija borila za tempo u ranim krugovima.

Iako je Martinovo vođstvo variralo, s Akostom iza njega, on nikada nije bio pod ozbiljnom pretnjom od novajlije u premijernoj klasi.

Otprilike od osmog kruga Bastijaninijev tempo je počeo da raste i Italijan se pokazao kao najveća pretnja Martinovoj pobedi.

Kada se Bastijanini oslobodio Beczekija u 13. i Morbidelija u 17. krugu, udaljio se iz te grupe i vrlo brzo smanjio zaostatak za Akostom.

Smanjivši ga na oko 1,5 sekundi na početku 21. kruga, Bastijanini je pao u krivini 1.

Ovo je povećalo nade Banjaje da će se popeti na podijum, a svetski šampion je izbio na treće mesto u 23. krugu.

Martin je kroz cilj prošao 1,4 sekunde ispred Akoste, a Banjaja je završio na podijumu.

Franko Morbideli je bio četvrti ispred Becekija.

Maverik Vinjales je bio šesti, a Yamahin Fabio Kvartararo sedmi.

Bred Binder je bio osmi za KTM, dok je Žoan Zarko osvojio Hondin najbolji rezultat godine na devetom mestu za LCR. U deset najboljih je završio i Raul Fernandes.

Takaki Nakagami iz LCR-a i Aleks Rins iz Yamahe završili su prvih 12 kao poslednji klasifikovani trkači.

Augusto Fernandes, Đoan Mir i Fabio Di Đanantonio nisu završili trku, kao ni pomenuti Mark Markes.

Pošto su ostali bez poena u Indoneziji, Bastijaninija i Marke sada imaju 75 tj. 78 poena zaostatka za Martinom.