Kada treba zameniti kacigu i kupiti novu?
Kada je reč o zameni kacige, ona se može nositi i do pet godina, ali to je samo u teoriji s obzirom da postoje dodatni faktori koji utiču na njen vek trajanja.
Ono što je presudno za vek trajanja je pre svega stanje kacige. Česta upotreba, prekomerno znojenje, pa čak i masna kosa mogu biti faktori koji će ubrzati propadanje unutrašnjosti kacige. Ako vam kaciga pretrpi veći pad i ozbiljnije se ošteti, ima vidnu naprslinu, obavezna je zamena.
Ako vam kaciga ispadne iz ruke ili padne sa sedišta motora ne znači da je potrebna zamena.
Naravno, u slučaju svakog pada treba detaljno proveriti da nema naprslina, ali imajte na umu da su kacige vrlo robusne i da su napravljene da vas zaštite u slučaju nesreće. To svakako ne znači da se sa kacigom treba igrati, već se prema njoj treba odnositi sa poštovanjem i brigom.
Da bi kaciga imala što duži vek trajanja bitno je njeno održavanje i čuvanje. Vodite računa gde je držite, neka to bude podalje od proizvoda koji mogu oštetiti spoljašnje delove, pre svega napravljene od plastike, fiberglasa ili ugljeničnih vlakana.
Unutrašnji deo takođe pri udaru apsorbuje, štiteći vašu glavu, pa treba voditi računa da do njegovog oštećenja ne dođe, kako tokom vožnje tako i tokom “mirovanja”. Pre svega treba je čuvati na suvom i čistom mestu. Nije preporućljivo da je ostavite preko zime u garaži koja nema grejanja na primer ili na mestima gde postoji vlaga. Kada odložite kacigu nemojte držati ništa teško u njoj, tokom dugog stajanja može doći do ozbiljnih oštećenja i deformacije unutrašnjih jastučića i postave.
Tokom vožnje, u zavisnosti od modela kacige ako je to moguće, bitno je nositi podkapu. Ona absorbuje vaš znoj i produžava vek nošenja kacige.
Pravilo, koje kaže da je uobičajeni životni vek kacige pet godina je ipak samo teorija i odnosi se na vek trajanja i svojstvo materijala u slučaju da se kaciga ne nosi već stoji u radnji. Nakon pet godina brojni materijali korišćeni u izradi počinju da gube efektivnost, a dolazi i do habanja unutrašnje postave od stajanja.
Suština je da se kaciga prvenstveno menja ako ima naprslinu ili je ozbiljnije oštećena prilikom pada, kao i u slučaju kada se unutrasnji deo pohabao da više nema svojstva i glava unutar kacige šeta. U zavisnosti od nošenja i eksploatacija kacigu treba manjati svake ili svake druge godine.
Pored stanja kacige jedan od faktora za zamenu može biti i napredak tehnologija. Tehnologije korišćene u izradi kaciga se neverovatnom brzinom menjaju. tako da se kacige za pet godina mogu dosta promeniti, pa je potrebno voditi računa i o ovom aspektu.
U svakom slučaju, bezbednost nema cenu, imajte to na umu.
Praktični saveti kako pripremiti motor za zimski san
Usled vremenskih uslova koji u z... Detaljnije »